89. Posiedzenie Sejmu RP (POwieści z Wiejskiej)

89. powieści

KB_3520.view

fot. Krzysztof Białoskórski

89. pos.

Posiedzenie nr 89 w dniu 18-03-2015 (1. dzień obrad)

2 punkt porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o:

– senackim projekcie ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych,
– poselskim projekcie ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1956-1989 oraz o zmianie niektórych innych ustaw
(druki nr 2137, 2342 i 3119)

Poseł Józef Lassota:

Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Poseł, który prezentował stanowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej, wykazał się totalną propagandą, taką jak za czasów Urbana. Gratuluję klubowi, że ma takich wspaniałych naśladowców.

(Poseł Jerzy Sądel: Hańba.)

Oczywiście jest to hańba, bo ktoś, kto występuje z tej mównicy, powinien przynajmniej zadać sobie trud, ażeby zrozumieć, o co tu chodzi. Pan poseł, wychwalając oczywiście poprzedni system, powiedział, że skończył studia, znalazł żonę, spłodził dzieci oraz że to był świetny system. Jeśli będziemy stosować te kryteria, to być może dla pana posła był, ale każdy rzeźbi tak, jak potrafi. Pan poseł czy całe SLD, bo to była wypowiedź w imieniu SLD, tak potrafi rzeźbić…

(Poseł Jerzy Sądel: Tak mu kazali.)

Czy mu kazali, czy… Zresztą pan poseł znany jest z tego, że ma również własne zdanie. Jest to jednak oficjalne stanowisko klubu i warto je również opublikować. Pan przewodniczący Miller dwa lata temu szedł w proteście razem z ˝Solidarnością˝. Warto, żeby inni wiedzieli, żeby zdawali sobie sprawę, z kim mają do czynienia.

Moje pytanie dotyczy skutków finansowych. Jasne, że trudno jest ocenić te skutki, ale chciałbym prosić o taką odpowiedź, która znalazłaby się pewnie tylko w protokole, bo być może za jakiś czas kto inny będzie decydował. Czy gdyby się okazało, jeśli chodzi o skutki tej ustawy, że liczba osób objętych tą pomocą nie byłaby taka duża, to czy myśli się o tym, żeby jednak poprawić ich sytuację? Ta pomoc jest bardzo niska, szacunki są dzisiaj bardzo ostrożne. Dziękuję bardzo.

Posiedzenie nr 89 w dniu 18-03-2015 (1. dzień obrad)

6 punkt porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3221)

Poseł Józef Lassota:

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam dwa pytania. Właściwie co do jednego chciałem się upewnić, bo to jest napisane. Ci młodzi ludzie, którzy z własnej inicjatywy podjęli studia na uczelniach zagranicznych, jak rozumiem, nie będą objęci, to znaczy jeśli np. od pierwszego roku podjęli taką naukę.

Druga sprawa, sprawa zwrotu. Otóż rozumiem, że w różnych sytuacjach, niezależnych czy zależnych częściowo od delikwenta, ten zwrot powinien być, ale również powinien być zwrot, zresztą to jest zapisane w projekcie ustawy, w sytuacji kiedy on zostaje, kiedy np. obroni doktorat, znajdzie pracę itd. Byłaby to swego rodzaju pożyczka, byłoby to traktowane jako pożyczka na okres studiowania. Czy w takim przypadku, jeśli ktoś świadomie wybrał pracę zawodową za granicą, nie powinno to być inaczej (Dzwonek) potraktowane, z jakimś oprocentowaniem? Jednak to są koszty, które ponosimy, wprawdzie zwraca się tę kwotę wprost, ale ten kapitał powinien jakoś procentować. Dziękuję.

Posiedzenie nr 89 w dniu 18-03-2015 (1. dzień obrad)

7 punkt porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druk nr 3222)

Poseł Józef Lassota:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam pytanie związane z ustawowym przekazywaniem sprzętu, czyli fotoradarów, zarówno stacjonarnych, jak i przenośnych, który jest własnością gminy, na rzecz Policji lub Inspekcji Transportu Drogowego. To jest jednak majątek, a gmina ma osobowość prawną, więc takie ustawowe zabieranie może być kwestionowane przez gminy, które oczywiście, obawiam się, będą miały rację. Czy ta sprawa jest rozeznana? Czy to jest zgodne z naszym obowiązującym prawem? Dziękuję.