Dąb Wolności na 29. rocznicę rządu Tadeusza Mazowieckiego – Gazeta Wyborcza

Po raz kolejny Unia Europejskich Demokratów zorganizowała święto sadzenia Dębu Wolności pod kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się w 29. rocznicę powołania rządu Premiera Tadeusza Mazowieckiego.

– Od czasu komunizmu, ustroju totalitarnego, dziś ponownie przyszło nam bronić wartości europejskich i demokracji – mówiła w sobotę Elżbieta Bińczycka, przewodnicząca Unii Europejskich Demokratów. Wśród gości uroczystości pojawili się m.in. były prezydent Krakowa Józef Lassota, Artur Buszek z partii Nowoczesna, Ryszard Śmiałek z SLD oraz Aleksander Miszalski z PO.

Współorganizatorami wydarzenia byli członkowie Komitetu Obrony Demokracji.

– Wybory, w wyniku których Mazowiecki został premierem, to powinna być dla nas wspaniała lekcja. Opozycja nadal jest niestety podzielona, ciągle myśli bardziej o sobie niż o Polsce. Trzeba pamiętać, że wtedy byliśmy wszyscy razem i dzięki temu dokonał się w naszym kraju ten wielki przewrót – podkreśliła Dominika Jaźwiecka z KOD.

Podczas uroczystości poruszono wątki związane z obecną sytuacją polityczną. Wspominano także postać samego Tadeusza Mazowieckiego.

– Społeczeństwo dojrzewa do tego, że widzi, co oznaczają rządy PiS. Tacy ludzie jak Tadeusz Mazowiecki będą zawsze przez nas pamiętani, ponieważ to oni budowali tę dobrą Polskę, do której musimy powrócić – stwierdził Józef Lassota.

Uroczystemu zasadzeniu „Dębu Wolności” towarzyszyło odegranie hymnu Unii Europejskiej. Wydarzenie zostało podsumowane słowami Elżbiety Bińczyckiej: „Idźmy na wybory!”.

źródło: Gazeta Wyborcza

zdjęcia: Adrianna Bochenek