Interpelacja w sprawie podwyżki cen leków ratujących życie

Wprowadzona przez Ministra Zdrowia ostatnia lista leków refundowanych spowodowała niebotyczne podwyżki cen leków ratujących życie ludzi po przeszczepach.

Niektóre leki jak np. Ceglar, CellCept, Myfortic czy Valcyte podrożały nawet o kilkaset procent. Za ww. leki immunosupresyjne dla pacjentów po przeszczepach trzeba będzie zapłacić następującą cenę:

Ceglar (60 tab.) – stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1057,82 zł
Valcyte (60 tab.) – stara cena: 3,20 zł, nowa cena: 1327,15 zł,
Myfortic 360 mg (120 tab.) – stara cena: 91,83 zł, nowa cena: 302,11 zł,
Myfortic 180 mg (120 tab.) – stara cena: 53,76 zł, nowa cena: 158,89 ,
CellCept 500 mg (50 tab.) – stara cena: 3,20 , nowa cena: 67,79 .

ile-płacimy-za-leki-refundowane-senior-opieka-nad-osobami-starszymi-dps-dom-opieki-768x508

Zważywszy na to, że większość osób które korzystają z powyższych leków to osoby starsze często samotne, niewyobrażalnym jest, aby tę grupę społeczną pozbawiać dostępu do tańszych leków, które ratują im życie. Warto zaznaczyć, że leki te od lat są stosowane przez pacjentów, którzy boją się zażywać proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia tańszych odpowiedników. Wielu lekarzy uważa, że pacjenci nie powinni zmieniać leków w trakcie leczenia. Lekarze boją się skutków ubocznych przyjmowania przez pacjenta leków zamiennych. Stosując od lat te same leki zarówno pacjent jak i lekarz wiedzą jak organizm pacjenta reaguje na dany lek, natomiast nie wiedzą, jak pacjenci będą reagować na zamienniki. Osoby po przeszczepach wymagają troski i wsparcia. Nie można robić z pacjentów po ciężkich przejściach ,,królików doświadczalnych’’.

W związku z powyższym zwróciłem się do Ministra Zdrowia, z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Czy Ministerstwo planuje przywrócić wymienione w interpelacji leki ponownie na listę leków refundowanych?
2. Czy Ministerstwo dysponuje badaniami bądź danymi, które w sposób jednoznaczny potwierdzą to, że leki zamienne m.in. dla leków Ceglar, CellCept, Myfortic czy Valcyte nie zagrażają życiu i zdrowiu pacjentów, którzy stosowali przez lata ww. leki?

Czekam na odpowiedź.

Interpelacja nr 12720 w sprawie podwyżki cen leków ratujących życie <klik>

#lekirefundowane #listalekówrefundowanych #zdrowie #pacjenci #przeszczep #MinisterstwoZdrowia #JózefLassota