Interpelacja w sprawie wolności mediów w Polsce

Szanowny Panie Premierze,

W swoim expose, pięknie mówił Pan o tym, że podczas swoich rządów będzie Pan zmierzał do tego, aby przyszłym pokoleniom Polaków przekazać pragnienie wolności i prawdy. Tymczasem, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – zdominowana przez partię Prawa i Sprawiedliwości, ukarała stację TVN24 za relacjonowanie zeszłorocznych protestów pod Sejmem.

Decyzja ta jest wprost niezrozumiała dla większości Polaków, którzy mają pełne prawo do tego, aby wiedzieć co tak naprawdę dzieje się w polskim parlamencie i jak 16 grudnia ubiegłego roku, podczas posiedzenia Sejmu RP, łamana została Konstytucja RP, przez parlamentarzystów PiS.

Zdaniem KRRiT, stacja TVN24 miała ‘’propagować działania sprzeczne z prawem’’, za co dostała ukarana karą finansową w wysokości blisko 1,5 miliona złotych.

Decyzja KRRiT wydana na podstawie opinii ekspertki związanej z mediami dyr. T. Rydzyka, jest przejawem cenzury na prywatne i niezależne stacje telewizyjne.

Wolne i niezależne media są podstawą silnej demokracji, art. 14 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje mediom wolność wypowiedzi. Decyzja KRRiT tworzy negatywny obraz Polski w świecie – obraz, który podobno ma Pan naprawiać.

W związku z powyższym moje pytanie do Pana Premiera:

1. KRRIT miała być organem konstytucyjnym stojącym na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji, niestety upolityczniona przez jedną partię nie spełnia swoich podstawowych zadań. Czy zamierza Pan w jakikolwiek sposób zareagować na zaistniałą sytuację w związku z ukaraniem spółki TVN SA ewidentnie niesłuszną karą finansową?

z poważaniem,
Józef Lassota

#JózefLassota #TVN #TVN24 #wolnemedia #wolnośćsłowa

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

z22774946V,Siedziba-TVN-w-Warszawie-