Plebiscyt na wyczyn i blamaż tygodnia – WYNIKI

Tym razem miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, ponieważ przy ul. Karmelickiej powstanie park, który zaprojektują krakowianie. To spodobało się 83% osób.

Drugie miejsce dla Podhala, gdzie zacznie kursować regularna komunikacja busowa. Ta propozycja zyskała 9% głosów.

Na trzecim miejscu znalazło się ogromne zainteresowanie Narodowym Kongresem Nauki w Krakowie. Na tę nominację zagłosowało 8% osób.

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków tylko jedno miejsce z całodobową opieką pediatryczną w Krakowie. To nie podoba się 55% głosujących.

Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy obojętni na los rannych zwierząt. Ta nominacja zyskała 23% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 22% głosów – dla kilkuset beczek z niebezpieczną substancją na terenie gorlickiego Glimaru.

266712a4201c7906c2ff1e43136143a3_wide_705x396

Decyzja władz Krakowa o przeznaczeniu działki przy ulicy Karmelickiej na tereny zielone zasługuje na tytuł wyczynu tygodnia – tak zgodnie mówili goście radia Kraków. Teren między ulicami Karmelicka a Dolnych Młynów zostanie zabudowany jedynie w 10 procentach – reszta zamieni się w park. Jak przekonywał Józef Lassota, poseł Platformy Obywatelskiej, nie bez znaczenia pozostają zbliżające się wybory samorządowe:

Prezydent postąpił słusznie, bo Kraków ma deficyt zieleni. Mieszkańcy chcą, aby ten teren został zamieniony na park, a prezydent wie, że rok przed wyborami nie może być przeciwko krakowianom.

Wiele dyskusji wywołała sprawa prezentacji podczas Narodowego Kongresu Nauki projektu ustawy o szkolnictwie wyższym. To dobry początek do dalszych prac nad ustawą – tak o założeniach reformy mówiła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Urszula Rusecka:

Pamiętajmy, że diabeł tkwi w szczegółach – musimy najpierw zobaczyć całą ustawę i rozporządzenia wykonawcze. Myślę, że mamy dobry punkt wyjścia do dalszych prac.

Tymczasem, jak podkreślał Samuel Nowak z partii Razem, nauka potrzebuje spokoju, a postępu naukowego nie da się zadekretować w ustawie:

Mówi się dużo o innowacyjności, ale ona nie wypływa z ustawy, ale z tego, ze naukowcy mają święty spokój. Postęp w nauce nie wynika z tego, że   się go zadekretuje, ale z tego, że się prowadzi wiele badań, z których część prowadzi także donikąd.

Małopolscy politycy byli także zgodni, że tytuł blamażu tygodnia powinien przypaść sprawie gorlickiego Glimaru. Kilka dni temu śledczy odnaleźli tam kilkaset beczek z kwasami, odpadami ropopochodnymi i rozpuszczalnikami. Jak przekonywał Grzegorz Filipek, szef małopolskich struktur Nowoczesnej,  wymiar sprawiedliwości powinien być tu bezwzględny:

Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za składowanie tych substancji nie skończą z wyrokami w zawieszeniu. Kary powinny być także przykładowe, żeby powstrzymać podobne praktyki.

źródło: Radio Kraków