Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

wpis w: Aktualności, Media, Radio | 0

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Krakowa, gdzie od 1 sierpnia ruszy Karta Krakowska. To spodobało się 64% głosujących.

Drugie miejsce dla pomysłu, aby radni, którzy zdadzą specjalny test, otrzymywali certyfikat. Na tę nominację zagłosowało 20% osób.

Na trzecim miejscu znalazła się prezentacja nieznanych dokumentów o drugim transporcie do Auschwitz. Ta propozycja zyskała 16% głosów.

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków pożar składowiska odpadów w Skawinie. To nie spodobało się 74% głosujących.

Na drugim miejscu uplasowały się barwy (pre)kampanii po krakowsku: Gibała rzucił wyzwanie prezydentowi, Majchrowski mówił o piaskownicy. Ta nominacja zyskała 17% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 9% głosów – dla problemów straży miejskiej z interweniowaniem ws. kurnika w tarnowskim Krzyżu.

Wyczyn:

1. Od 1 sierpnia w stolicy Małopolski rusza Karta Krakowska – Od 1 sierpnia mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać Karty Krakowskiej, która upoważnia do 20-proc. zniżek na bilety okresowe MPK oraz do zniżek w miejskich instytucjach kultury. Do Karty będą uprawnione także osoby płacące w tym mieście podatki – poinformował w czwartek krakowski magistrat. WIĘCEJ

2. Zaprezentowano nieznane dokumenty o drugim transporcie do Auschwitz – Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau dzień przed rocznicą pierwszego transportu więźniów do Auschwitz zaprezentowała nieznane dotąd dokumenty historyczne. Dwa lata temu przedstawiła listy kolejowe, które dokładnie opisują plan przejazdu pierwszego transportu więźniów z Tarnowa do Auschwitz. Teraz pokazała dokumenty dotyczące drugiego transportu, który do nowego obozu koncentracyjnego dotarł 20 czerwca 1940 roku z Bochni. WIĘCEJ

3. Kandydaci do samorządów otrzymają certyfikat, o ile zdadzą specjalny test – Politolodzy z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie proponują, aby kandydaci na radnych… przeszli specjalny test. Oczywiście wcześniej mogliby skorzystać z internetowego kursu z wiedzy o samorządności i prawie administracyjnym. Jeśli zdadzą test, dostaną specjalny certyfikat, który będą mogli wykorzystywać w kampanii wyborczej, na przykład umieścić go na plakatach. WIĘCEJ

Blamaż:

1. Spłonęło kolejne składowisko w Małopolsce – tym razem w Skawinie – Ponad 120 strażaków zabezpiecza składowisko śmieci w Skawinie po pożarze, który wybuchł tam w nocy. Ogień pojawił się kilka minut przed północą. Na składowisku gromadzone były między innymi materiały tekstylne i plastikowe odpady przetwarzane na materiały budowlane. Jak mówi Radiu Kraków kapitan Bartłomiej Rosiek z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie, akcja w tym miejscu może potrwać nawet cały dzień. WIĘCEJ

2. Barwy (pre)kampanii po krakowsku: Gibała rzuca wyzwanie prezydentowi, Majchrowski mówi o piaskownicy – Lider Logicznej Alternatywy zwraca uwagę, że część miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest wyznaczona w nieprawidłowy sposób. Koperty są za krótkie, za wąskie lub otoczone znakami – tak jak w przypadku ulicy Rajskiej. Dlatego też chce aby prezydent Krakowa spróbował zaparkować na zbyt małej kopercie, otoczonej z dwóch stron znakami drogowymi. Jeśli prezydentowi uda się zaparkować na kopercie, nie niszcząc znaków, Gibała wpłaci 10 tysięcy złotych na fundację działającą na rzecz osób niepełnosprawnych. WIĘCEJ

3. Strażnicy miejscy mają problemy z interweniowaniem ws. kurnika w tarnowskim Krzyżu – Tarnowscy strażnicy miejscy mają problem z podejmowaniem kolejnych interwencji w sprawie kurnika w Krzyżu. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków właściciel, który nie przyjmował mandatów, został niedawno prawomocnie skazany na karę 5 tysięcy złotych grzywny. Sąd uznał, że złamał regulamin o utrzymywaniu czystości i porządku w gminie, który zakazuje hodowli zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonym z produkcji rolniczej. Zdaniem sąsiadów, jednak dalej prowadzi hodowlę, dlatego proszą straż miejską o kolejne interwencje. Ta ma z tym problem. WIĘCEJ

3064d3c6a4b67e748ea636e484e3d13f_wide_705x396

Goście Radia Kraków byli zgodni w pozytywnej ocenie Karty Krakowskiej, która ma zacząć obowiązywać w stolicy Małopolski od 1 sierpnia. Jak tłumaczył radny Kazimierz Chrzanowski z Klubu Przyjazny Kraków, celem tego programu jest przede wszystkim zwiększenie przychodów podatkowych do kasy miasta. Jego zdaniem, wciąż jest bardzo wiele osób, które warto przekonać do rozliczania się z fiskusem właśnie w Krakowie.

Krakowskie wodociągi na podstawie zużycia wody szacują, że w mieście mieszka 1 mln 200 tys. osób. Podatki płaci około 600 tysięcy. Jeżeli choćby część z pozostałych osób została zachęcona, by także tu płacić podatki, to byłaby sytuacja jak najbardziej korzystna i wskazana.

Pozytywnie oceniano także inicjatywę politologów z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, którzy proponują, by kandydaci na radnych przeszli we wrześniu specjalny test z wiedzy o samorządzie. Jeśli go zdadzą, dostaną specjalny certyfikat, który będą mogli wykorzystywać w kampanii wyborczej. – To bardzo dobry pomysł – stwierdził poseł Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej.

To jest bardzo ważne, żeby kandydaci, którzy chcą być tymi radnymi, to żeby byli jednak nieco przygotowani. Oczywiście duża część niewątpliwie taka jest, natomiast świadomość tego jak funkcjonuje samorząd, jakie prawo obowiązuje jest bardzo ważna. Mnie się bardzo podoba ta inicjatywa, mimo, że czasem – jak słyszę – wywołuje uśmiech.

Goście dyskutowali także na temat publikacji przez Fundację Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau nieznanej wcześniej dokumentacji na temat jednego z pierwszych transportów więźniów do obozu w Auschwitz. Zdaniem Grzegorza Biedronia, małopolskiego radnego Prawa i Sprawiedliwości, dokumenty te każą na nowo postawić pytania o odpowiedzialność za niemieckie zbrodnie w czasie II wojny światowej.

Szkoda, że wiele rzeczy jest pokazywanych dopiero teraz, w roku 2018, ale też z tego wynika, że ciągle jest potrzeba dyskusji o historii. Kiedy patrzymy na te dokumenty, gdzie metodycznie i urzędniczo zostało to przygotowane, to powstaje pytanie o odpowiedzialność. Czyodpowiedzialny jest tylko ten, kto pociągał za spust czy też obsługiwał komory gazowe? Czy może także ten, kto był trybikiem w tej skutecznej maszynie zagłady, jaką Niemcy stworzyli?

Część dyskusji dotyczyła także kolejnej odsłony prekampanii przed wyborami samorządowymi w Krakowie, związanej z działaniami Łukasza Gibały. Przypomnijmy, że chodzi o czwartkowy happening lidera stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. Rzucił on wyzwanie prezydentowi miasta i zadeklarował, że wpłaci 10 tys. złotych na cele charytatywne, jeśli Jacek Majchrowski zdoła zaparkować na zbyt małym miejscu parkingowym przy ul. Rajskiej. Prezydent określił całą sytuację mianem piaskownicy. – Dobrze, że Łukasz Gibała zwraca uwagę na problem miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych w Krakowie. Mam jednak zastrzeżenia do formy, w jakiej to czyni – powiedział Grzegorz Filipek, przewodniczący Nowoczesnej w Małopolsce i kandydat tej partii na prezydenta Krakowa.

Ponieważ ja bym się inaczej zachował, to życzyłbym sobie, żeby tego typu kwestie były inaczej pokazywane, bo rzeczywiście dotyczą trudnego problemu. Nie chciałbym, żeby to stawałoby się nagle elementem kampanii. Jest wiele innych rzeczy w Krakowie, które mogłyby być elementem politycznego show i pokazania, jak miasto sobie w niektórych sprawach nie radzi.

źródło: Radio Kraków