Plebiscyt na Wyczyn i Blamaż Tygodnia. WYNIKI

W tym tygodniu miano „Wyczynu” wędruje do Tauron Areny Kraków, która ma duży wpływ na małopolską gospodarkę. Tak zdecydowało 44% osób.

Drugie miejsce dla krakowskich radnych za uchwalenie bezpłatnych biletów MPK dla działaczy podziemia komunistycznego. To spodobało się 30% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazła się krakowska infrastruktura sportowa ciesząca się dużym powodzeniem. Ta nominacja zyskała 26% głosów.

„Blamaż Tygodnia” to zdaniem internautów Radia Kraków małopolski krajobraz po zimie – śmieci w rzekach i na ich brzegach, zanieczyszczona woda. To nie podoba się 48% głosujących.

Na drugim miejscu znalazła się prawdziwa plaga wypalania traw. Ta propozycja otrzymała 37% głosów.

Trzecie miejsce – z wynikiem 15% głosów – dla małopolskiej drożyzny.

7be6c2ac5f3639108c89978ac4083f0b_wide

WYCZYN:

1. Tauron Arena ma duży wpływ na gospodarkę stolicy Małopolski – 72 mln zł wydali w ciągu dwunastu miesięcy na noclegi i dodatkowe atrakcje w mieście uczestnicy imprez organizowanych w Tauron Arenie Kraków – wynika z badań, które przedstawiono podczas XXIX Forum Turystyki. Badania były prowadzone od września 2015 r. do września 2016 r. przez ośrodek badawczy BBS Obserwator. Wzięło w nich udział 1,6 tys. uczestników organizowanych w Tauron Arenie Kraków koncertów i wydarzeń sportowych, 300 przedstawicieli branży hotelowej i gastronomicznej oraz 18 najemców hali.

2. Bezpłatne bilety MPK dla działaczy podziemia komunistycznego w Krakowie – Taki projekt uchwały przygotował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, po apelach środowisk kombatanckich. Pomysł chwali Adam Kalita – radny miejski Prawa i Sprawiedliwości oraz działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w czasach PRL-u. Jego zdaniem to niezbyt duży wydatek dla miejskiej kasy, ale za to duża pomoc dla ludzi, którzy przed 1989 roku walczyli z systemem i posiadają obecnie status kombatanta. Za to mogą podrożeć bilety okresowe dla tych, którzy nie płacą tu podatków.

3. Krakowska infrastruktura sportowa cieszy się dużym powodzeniem – Seniorzy “przejęli” krakowskie siłownie na świeżym powietrzu a krakowskie place zabaw okazały się hitem.
BLAMAŻ:

1. Plaga wypalania traw w Małopolsce – Przez cały wtorek, do późnych godzin wieczornych, małopolscy strażacy mieli pełne ręce roboty. Byli wzywani do gaszenia traw i nieużytków łącznie 213 razy. Nie skutkują apele, nie odstraszają kary.

2. Małopolska drożyzna – Turyści zapłacą więcej za spływ przełomem Dunajca , tymczasem burmistrz Zakopanego apeluje o obniżenie cen kolei linowej na Kasprowy.

3. Krajobraz po zimie: śmieci w rzekach i na ich brzegach, zanieczyszczona woda – Śmieci zalegają zarówno w małych potokach, jak i w Wiśle – nawet w jej reprezentacyjnym odcinku przy Wawelu. Dodatkowo ciągle są problemy z zanieczyszczeniem wody na Sądecczyźnie. Tym razem bakterie grupy E. coli wykryto na ujęciu dostarczającym wodę do Zespołu Szkół w Piątkowej. Badania pokazały, że przekroczone zostały też parametry mętności wody. 

Goście Radia Kraków zgodnie stwierdzali, że Tauron Arena w Krakowie stała się ważnym elementem, które znacząco podniosło atrakcyjność stolicy Małopolski. Zdaniem Grzegorza Biedronia, radnego Sejmiku Małopolskiego (Prawo i Sprawiedlość), miasto powinno myśleć o kolejnych, podobnych inwestycjach.

To właśnie jest gospodarka XXI wieku i pełnienie funkcji metropolitarnej. To też pokazuje, że Kraków chce wreszcie rywalizować z dużymi metropoliami europejskimi, co widać choćby po rosnącej liczbie pasażerów w porcie lotniczym. Miasto nie może rozwijać się bez takich obiektów i powinno ich mieć jak najwięcej, nie zapominając oczywiście o budowie metra, o którą będę się zawsze upominał.

W czasie dyskusji, goście komentowali też pomysł części krakowskich radnych na podniesienie cen biletów okresowych dla osób niepłacących podatków w stolicy Małopolski. Krytycznie odniósł się do niego Marek Sowa – poseł Nowoczesnej i były marszałek Małopolski.

Uważam, że w Krakowie nie można się zamykać – trzeba budować transport metropolitarny. Musimy budować więzi z naszymi sąsiadami. Potrzebna jest dla Krakowa ustawa metropolitarna, po to żeby – tak jak na Śląsku z niej korzystają – także i tutaj mogli z tej premii skorzystać. Trzeba integrować mieszkańców Krakowa i gmin wokół Krakowa.

Komentując “małopolską drożyznę” – jedną z propozycji do miana blamażu tygodnia – goście zgodnie twierdzili, że nadmierne podnoszenie cen biletów do największych atrakcji Małopolski może przyczynić się do odpływu turystów. Jak zauważył krakowski radny Kazimierz Chrzanowski (Przyjazny Kraków, SLD), już teraz wielu rodaków wybiera wakacje za granicą.

Mnóstwo Polaków wyjeżdża na wakacje za granicę nie tylko z uwagi na pogodę ale także z powodu ceny. Okazuje się, że taniej można spędzić urlop w Chorwacji niż nad Bałtykiem. Myślę, że lepiej, aby w Małopolsce było jak najwięcej turystów. Lepiej więc nastawić się na niższą marżę ale większy obrót, niż mieć wyższe ceny ale za to mniej turystów.

Problemu zanieczyszczonych i zaśmieconych rzek czy wypalania traw nie rozwiążemy wyłącznie akcjami i edukacją medialną – powiedział z kolei poseł Józef Lassota z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do kolejnych propozycji do miana blamażu tygodnia w plebiscycie Radia Kraków.

Najwyższy czas, żeby wprowadzić w szkołach – począwszy od podstawówek – edukację ekologiczną. To dotyczy zarówno jakości powietrza, smogu, jak również zanieczyszczenia odpadami  itp. Akcje i różnego rodzaju apele nie będą skuteczne, jeśli nie będziemy mieli świadomości, że przede wszystkim szkodzimy sobie sami. Możemy poprawić tę sytuację poprzez młodzież i dzieci, bo to właśnie najmłodsi mogą zwrócić uwagę rodzicom, żeby np. nie wyrzucać gdziekolwiek butelki.

źródło: Radio Kraków <klik>