PO ma plan na odłączenie Grabówki od gminy Supraśl

Grupa posłów PO złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Skarży w nim decyzję rządu PiS o likwidacji gminy Grabówka. Mieszkańcy trzymają kciuki za pozew. Burmistrz Supraśla o nic się nie boi…

– Wciąż walczymy – ostrzega Robert Tyszkiewicz, podlaski poseł PO. W poniedziałek poinformował dziennikarzy, że 22 marca 50 parlamentarzystów z tej partii złożyło do Trybunału Konstytucyjnego wniosek. Skarżą w nim rozporządzenia rady ministrów z 28 grudnia 2015 roku. Chodzi o decyzję rządu PiS w sprawie likwidacji gminy Grabówka. Miała być ona wydzielona z granic gminy Supraśl.

Jej burmistrz, Radosław Dobrowolski, nie ma żadnych obaw. – Decyzje rad ministrów nie są zaskarżalne, jeśli chodzi o podział administracyjny. Dziwię się, że Platforma, mająca bardzo wielu prawników i ludzi, którzy piastowali funkcje ministerialne o tym nie wiedzą – komentuje dosadnie burmistrz.

Posłowie PO chcą, by sędziowie zbadali czy rozporządzenie PiS jest zgodne z konstytucją RP. – Została ona naruszona, bo nie przeprowadzono obligatoryjnych konsultacji społecznych – przypomina Robert Tyszkiewicz. Wniosek do Trybunału złożono z jego inicjatywy, a także posłów Platformy: Andrzeja Halickiego, Arkadiusza Myrchy i Józefa Lassoty.

– Tryb zaskarżenia do Trybunału może dziwić. Bo dzisiaj jest on bardzo polityczny. Jego skład nie budzi przesadnego zaufania, jeśli chodzi o autorytet i sposób funkcjonowania. Nasza skarga powinna być obiektywnie oceniona przez sędziów od strony formalnej i prawnej – podkreśla Andrzej Halicki, obecnie poseł PO, minister administracji i cyfryzacji w rządzie Ewy Kopacz.

Zapewniał, że posłowie zajęli się tą sprawą, gdyż ludzie na orzeczenie TK musieliby długo czekać. Innego zdania jest burmistrz Supraśla, z którego granic chce wyjść kilka wsi. – To bicie piany i dalszy polityczny chów PO – oburza się Radosław Dobrowolski.

– Inspiracją dla nas są mieszkańcy. To oni od pokolenia domagają się niezależnej gminy- odpowiada Tyszkiewicz.

Mieszkańcy niedoszłej gminy Grabówka trzymają kciuki za wniosek posłów PO. -Decyzja PiS była dla nas ogromną krzywdą, upokorzeniem i pokazaniem swojej siły – twierdzi Tadeusz Karpowicz, sołtys Grabówki, jeden z inicjatorów secesji.

Fiasko nowej gminy

28 lipca 2015 roku rząd Ewy Kopacz powołał nową gminę Grabówka. Miała być ona wydzielona z granic Supraśla. W jej skład weszłyby wsie: Sobolewo, Grabówka, Henrykowo, Sowlany i Zaścianki.

1 stycznia 2016 roku – miał zacząć funkcjonować nowy samorząd

28 grudnia 2015 roku rząd Beaty Szydło uchylił rozporządzenie o powołaniu gminy Grabówka. Na nic się zdały protesty mieszkańców.

58d94538b2223_p

źródło: plus.poranny.pl