Wybory parlamentarne 2019. Poseł apeluje: “Nie niszczmy plakatów wyborczych!” Magistrat publikuje nowe zasady wieszania reklam wyborczych

wpis w: Aktualności, Media, Prasa | 0

Wybory parlamentarne 2019. Kampania wyborcza w pełni, trwa plakatowanie miasta. Z jednej strony kandydaci zwracają uwagę na niszczenie plakatów wyborczych, z drugiej krytykowani są za szpecenie przestrzeni publicznej. Magistrat tymczasem ogłosił nowe zasady umieszczania dykt wyborczych.

Walka wyborcza wkracza w decydującą fazę. Do wyborów parlamentarnych (13 października) został mniej niż miesiąc. Większość komitetów wyborczych i kandydatów oraz kandydatek partii politycznych na posłów i senatorów rozwiesiło już plakaty i billboardy w Krakowie.

Wybory parlamentarne 2019. Kto niszczy plakaty

W Nowej Hucie plakat wyborczy Aleksandra Miszalskiego zalepiony został plakatem zapowiadającym mecz Hutnik Kraków – Resovia Rzeszów – donosi miejska aktywistka Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz. Z kolei w Liszkach zniszczony został plakat wyborczy posła Józefa Lassoty. Ten drugi apeluje w związku z tym, aby walka wyborcza w kampanii nie sięgnęła dna.

„Niedopuszczalne jest agresywne niszczenie legalnie umieszczonych materiałów wyborczych. Taka drastyczna sytuacja miała miejsce w Liszkach, gdzie w nocy z 15 na 16 września został zniszczony mój billboard, zaledwie po jednym dniu ekspozycji. Apeluję do wszystkich kandydatów i komitetów wyborczych o zwracanie szczególnej uwagi na destrukcyjną aktywność osób z nimi współpracujących” – pisze Lassota.

Ale na polityków przy okazji rozwieszania materiałów wyborczych spada również krytyka ze strony miejskich aktywistów. Za rozwieszanie plakatów w Krakowie na kilka tygodni przed ogłoszeniem terminu wyborów krytykowany był np. radny Rafał Komarewicz (startuje w wyborach do Senatu).
Dr Krzysztof Mazur (też startuje do Senatu) postawił z kolei na kostki, które rozmieszcza na rondach i skrzyżowaniach na trawnikach. Ten rodzaj reklamy wyborczej łatwo z kolei przewrócić, co wytknęli mu już aktywiści i internauci.

Wybory parlamentarne 2019. Nowe zasady wieszania reklam

W czwartek magistrat opublikował na stronie internetowej nowe zasady wieszania dykt wyborczych. Skąd ta decyzja? „Dotychczas, pomimo jasnych i precyzyjnie określonych zasad na jakich można było umieszczać materiały wyborcze, zdarzały się przypadki ich łamania. Takie postępowanie wpływało negatywnie na estetykę miasta, a czasem również na bezpieczeństwo ruchu drogowego” – czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Nowe zasady mają dotyczyć przede wszystkim dykt zamieszczanych na latarniach ulicznych. Będą one musiały spełnić następujące wymogi:
– określony wymiar materiału – 1,25 x 0,8 m – a więc 1 m2 (nie może być mniejszy ani większy),
– wysokość montażu – 3,5 m nad ziemią,
– rodzaj materiału – materiał powinien być umieszczony na trwałym, odpornym na warunki atmosferyczne podkładzie w sposób uniemożliwiający odklejenie się materiału pod wpływem deszczu i wiatru,
– lokalizacja montażu materiału – wskazanie konkretnej lokalizacji wraz z podaniem nazwy ulicy i numeru słupa oświetleniowego.

Wszystkie wnioski o zawieszenie dykty będą musiały zostać zatwierdzone przez inspektorów ZDMK pod względem bezpieczeństwa. „Poza nośnikami na słupach oświetleniowych dopuszczone będzie ustawianie konstrukcji typu Cube, kostek reklamowych na podstawie kwadratu lub trójkąta oraz innych nośników (tablice umieszczane na gruncie) tylko i wyłącznie pod warunkiem uzyskania akceptacji dla danej lokalizacji” – piszą urzędnicy. I dodają, że materiały wyborcze umieszczane na barierkach drogowych, barierkach mostów, ekranach akustycznych, w odległości mniejszej niż 15 m od przystanków i na ogrodzeniach torowisk zostaną uznane za nielegalne.

źródło: GAZETA WYBORCZA